Nie jest tajemnicą, że kupno samochodu nie jest tanie. Istnieje koszt samego samochodu – albo z góry, albo poprzez miesięczne płatności – plus ubezpieczenie, parkowanie, utrzymanie i naprawy. Kiedy wszystko to zostanie zsumowane, możesz pokusićsię o przeliczenie, czy długoterminowy wynajem samochodu jest lepszym rozwiązaniem. Zebraliśmy kilka plusów i minusów długoterminowego wynajmu samochodu i zakupu samochodu, aby pomóc Ci podjąć decyzję w oparciu o Twoje potrzeby i okoliczności.

KUPNO SAMOCHODU: PLUSY I MINUSY
W większości miejsc w Polsce posiadanie samochodu jest koniecznością. Ale to również kosztuje i może być trudno zdecydować, czy warto podjąć zobowiązanie do zakupu samochodu zamiast długoterminowego wynajmu. Oto kilka rzeczy, które warto przemyśleć, zanim zdecydujesz się na zakup samochodu.

ZALETY ZAKUPU SAMOCHODU
– Jesteś właścicielem
– Możesz dostosować samochód w jakikolwiek sposób chcesz.
– Masz możliwość sprzedaży samochodu.
Nie ma miesięcznych limitów kilometrów, o które należy się martwić.
WADY ZAKUPU SAMOCHODU
Miesięczne płatności są często wyższe niż wynajem.
Być może będziesz musiał wziąć kredyt, aby za niego zapłacić.
Samochód traci na wartości.
Jesteś odpowiedzialny za koszty naprawy (po zakończeniu gwarancji).

DŁUGOTERMINOWY WYNAJEM SAMOCHODU
Jeśli patrzysz na długoterminowy wynajem samochodu, istnieje kilka rzeczy do rozważenia przed wyborem tej opcji nad zakupem samochodu. Wiele osób decyduje się na leasing lub wynajem długoterminowy samochodu, ponieważ mogą jeździć nowym samochodem, którego normalnie nie mogliby sobie pozwolić na zakup.

ZALETY WYNAJMU DŁUGOTERMINOWEGO
Miesięczny koszt jest często niższy niż w przypadku tradycyjnego kredytu samochodowego.
Nie jesteś (zazwyczaj) odpowiedzialny za naprawy samochodu przez cały okres wynajmu lub dzierżawy.
Wynajem nowego modelu samochodu jest tańszy niż jego zakup.
Nie musisz próbować sprzedać samochodu gdy zeschcesz przesiąść się do innego auta.
MINUSY
Opłaty i kary są powszechne w przypadku dzierżawionych samochodów, jeśli nie dbasz o konserwację, spóźniasz się z płatnościami, przekraczasz limit kilometrów itp.
Nie masz możliwości zarabiania pieniędzy ze sprzedaży samochodu na koniec umowy wynajmu, jak to ma miejsce, gdy jesteś jego właścicielem.

najem auta

WYNAJEM czy KUPNO: CO JEST LEPSZE?
Obie opcje mają swoje plusy i minusy, ale ostatecznie decyzja sprowadza się do Twojego budżetu i tego, jak często będziesz korzystać z pojazdu. Jeśli chcesz jeździć nowym modelem samochodu, który w przeciwnym razie byłby poza Twoim zasięgiem cenowym, lub potrzebujesz pojazdu tylko na określony czas, wynajem długoterminowy może być dla Ciebie. A jeśli używasz samochodu dużo, jeżdżąc na długich dystansach i chcesz mieć swobodę w postaci możliwości sprzedaży pojazdu, kupno samochodu może być lepszą opcją.