Lublin to przepiękne miasto położone we wschodniej Polsce, które jest stolicą województwa lubelskiego i leży zaledwie 99 kilometrów od granicy z Ukrainą i 88 kilometrów od granicy z Białorusią. Położenie Lublina nie czyni go idealnym miejscem dla turystów przyjeżdżających do Polski na krótki okres czasu, bo wtedy zazwyczaj wybierają popularne polskie miasta jak Gdańsk, Warszawa czy Kraków, jednak zachęcamy do zwiedzania i zatrzymania się w Lublinie, bo jest tu wiele atrakcji i ciekawych miejsc do zobaczenia.

Odkryj uroki Starego Miasta

Jak wiele polskich miast, Lublin ma szczególnie imponujące Stare Miasto. Przede wszystkim warto udać się przez główną bramę na Rynek Starówki, aby zobaczyć Ratusz Staromiejski i zajrzeć w wiele pokracznych uliczek i zaułków, próbując przy tym przepysznych dań w licznych restauracjach i kawiarniach. Najpopularniejsze z nich znajdziemy na Krakowskim Przedmieściu – najbardziej znanej ulicy miasta. Jeśli chodzi o wejście na Stare Miasto, to nie ma chyba bardziej wyszukanej i oryginalnej bramy niż słynna Brama Krakowska. Począwszy od dzwonnicy i zegara, poprzez dobrze utrzymane mury z brązowej cegły, aż po wejście w stylu twierdzy. Jest to wspaniały przykład XIV-wiecznej architektury gotyckiej i jest ona jedyną znaczącą pozostałością dawnych murów miejskich. Z kolei na dalekim krańcu Starego Miasta znajduje się Zamek Lubelski. Jego otoczone białymi murami wejście kontrastuje z ceglanymi strukturami. Zamek jest odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem z XV wieku i znajduje się w bardzo dobrym punkcie widokowym na przepiękną część miasta. Wewnątrz znajduje się warta uwagi gotycka kaplica i muzeum.

Lublin z historią w tle

Jeśli chcecie poznać trochę historii to niewątpliwie musicie udać się do miejsca obozu na Majdanku. Mimo grozy i smutku, jaki kryje się w tym miejscu, kompleks i muzeum na Majdanku jest obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego turysty odwiedzającego Lublin. Obecnie jest to ogromne muzeum, z obszernymi informacjami i szczegółami dotyczącymi tego, co naprawdę się tu działo. Majdanek znajduje się w samym mieście Lublin i jest oddalony od centrum miasta zaledwie o 15 minut jazdy autobusem. Kolejną atrakcją historyczną jest Muzeum Lubelskie. Jest to niezwykle ważny i imponujący budynek i jedno z największych muzeów w Polsce Wschodniej, a jego początki sięgają 1912 roku. Wewnątrz znajdują się wystawy stałe i czasowe. Eksponaty prezentowane na wystawach przedstawiają historię regionalną i narodową tego regionu, a także wszelkiego rodzaju obrazy, rzeźby, sztukę zdobniczą i rękopisy. Znajduje się tu wiele sal, w których można podziwiać dzieła sztuki polskiej, a także przedmioty związane z kulturą, takie jak broń, monety, medale, pieczęcie i mapy. Jak każde polskie miasto także i Lublin ma sporą ilość kościołów i choć można zobaczyć ich wiele, większość turystów nie wchodzi do środka. Wyjątkiem jest Katedra św. Jana Chrzciciela, która ma bardzo dobrze udekorowane i zachwycające wnętrze i została zbudowana w latach 1592-1617.